Home »Koncerty »Ča­kovický festival »1. koncert

Čakovický festival sborového zpěvu, XIII. ročník

1.koncert

8.5.2011 neděle, 19:00 hod., kostel Povýšení sv.Kříže, Vinoř

Vystoupí pěvecké sbory:

  • Alikvotní sbor Spektrum – Praha
  • VOX nymburgensis – Nymburk
  • X-TET – Rychnov nad Kněžnou

Alikvotní sbor SPEKTRUM

Sbormistr: Jan Staněk

Pražský Alikvotní sbor Spektrum, působící na hudební scéně od roku 2001 pod vedením sbormistra Jana Staňka, přináší do klasického sborového zpívání dosud příliš neprobádaný rozměr – techniku alikvotního zpěvu. Ta umožňuje vytvořit mimořádný a krásný sborový zvuk, který je velmi svébytný a těžko s něčím srovnatelný. Mezi ostatními alikvotními sbory je Spektrum unikátní právě tím, že spojuje klasický sborový zpěv s alikvotním. Je jediným sborem tohoto druhu v České republice a jedním z mála na světě.

Zpěváci Spektra absolvují pod vedením sbormistra speciální hlasový výcvik a umí využít alikvotní tón v normálním (ale i občas velmi speciálním) sborovém repertoáru. Kromě unikátních a specielně pro sbor napsaných alikvotních skladeb má Spektrum v repertoáru jak duchovní hudbu 20. století (Duruflé, Rutter), skladby renesanční (Arcadelt) tak i sborové úpravy lidových písniček či spirituály. Sbor Spektrum vlastními náklady natočil a vydal dvě CD – demo „Zpráva z cesty“ ( 2005 ) a CD Villarosa ( 2009 ). Sbor udržuje mezinárodní kontakty s mnoha alikvotními zpěváky a i s několika alikvotními sbory.

VOX nymburgensis

Sbormistr: Jan Mikušek

Smíšený neprofesionální komorní pěvecký sbor. Veřejná vystoupení v počtu 20 až 30 uskutečňuje každoročně v tuzemsku i v zahraničí již bez mála 25 let. V repertoáru jsou zastoupeny nejrůznější skladby religiozní i profánní, autorů nejrůznějších období, polovina z nich jsou autoři soudobí resp. 20. a 21.století. Jan Mikušek je sbormistrem již více než 10 let – jako třetí od založení sboru.

X-TET

Sbormistryně: Dagmar Zemánková

Jak bychom se představili? Smíšený komorní sbor. Skupina odrostlejších, stále však mladých lidí. Parta více či méně bláznivých nadšenců, které sbližuje nápaditá odlehčená muzika (eweregreeny, spirituály, jazzové i swingové úpravy písní, hudební legrácky… ), souznění tónů, správné duševní rozpoložení, zpěv a nakonec i tanec. Jmenujeme se poněkud variabilně, to podle počtu, kolik se nás kdy sejde.

Zpíváme od podzimu 2000 pod vedením Mgr. Dagmar Zemánkové, scházíme se 1× týdně v místnosti Pelclova divadla.

Pro své potěšení jsme si natočili i jedno cédéčko.